Právě se nacházíte: Živá strava

Živá strava

Během pravidelného cvičení jógy, která ve Vás narovná, opraví, pomůže, otevře, prosvětlí a ani netušíte, co všechno ještě, určitě začněte se živou stravou.

Původně jsem si myslel, že je to velmi ucelená komplexní  problematika. Není, vytvořila to příroda sama. V tom je její krása a především dokonalost. Navštívil jsem mnoho seminářů a kurzů a jednoznačně mohu říci „zapomeňte na všechny rádoby znalce, kteří se snaží vařit a napodobovat běžná jídla“.  To ,co zde popíši je přirozená rostlinná strava, která vznikala ruku v ruce s příchodem Jógy v denním životě do české republiky zhruba před 40 lety pod taktovkou velkého znalce přirozné rostlinné stravy Jarka Jurečky. Název živá strava není tak docela přesný, ale mezi širokou veřejností je známější. Jde pouze o jedno: "jednoduše a plnohodnotně poskytnout našemu tělu vše co potřebuje". To jsem věrohodně a komplexně na profesionální úrovni nalezl pouze u jediného zdroje:  

www.ziva-strava.webnode.sk , jedná se o skupinu nadšenců a můžeme s přehledem říci zakladatelů přirozené rostlinné stravy v Čechách a na Slovensku. Na zmíněných www stránkách naleznete kontakty na semináře, které se pravidelně pořádají a tam se již dozvíte vše potřebné. Po absolvování jednoho semináře budete schopni plynule přejít na tu správnou stravu, budete mít příjemný a lehký pocit z jídla, budete sytí a spokojení. Myslím, že vám to sedne. O jiných seminářích živé stravy to říci nemohu.

Pokusím se zde sepsat základy, protože semináře jsou cca jednou za čtvrt roku a jíst je třeba ještě dnes.

Dál již musíte pokračovat sami. Seminář této stravy podle uvedeného odkazu vám nic nenahradí. Nejprve je třeba říci, že přirozená rostlinná strava je úplně odlišná od jakékoliv jiné a nevztahují se na ní žádná pravidla, na která jste zvyklí. Jí se zpravidla dvakrát denně, osobně mi nejvíce vyhovuje mezi 8 až 9 ráno snídaně a kolem 17 hodiny večeře. Je velmi vydatná a nestává se, že bychom měli během dne hlad. Nic ovšem nebrání tomu zakousnout jablko během dne, dopřát si dobrého koktejlu např. banán s kopřivou atd. Možností je podle Vaší fantasie, nebo nejbližšího připojení k internetu hojně.

Obecně jí rozdělujeme na vyživovací, zasycovací a čistící. Všechny složky by měly být zastoupeny ve snídani i večeři podle poměru, který nám vyhovuje, ale žádná složka by neměla trvale chybět. Pijeme obvykle 15-30 minut před jídlem. V průběhu jídla spíše  zapíjíme jen pokud je to z nějakého důvodu nutné. Nemáme zájem náš pokrm zbytečně příliš ředit.

Snídaně je převážně složena z ovoce, předem namočených ořechů, mandlí, může být pohanka, oves, pšenice a jiné. Většinou pokud večer nestihneme dát nějaké suroviny namočit, můžeme je namlít např. na kafemlýnku, nebo podle toho jakou technologii máme k dispozici v naší domácnosti. Ráno je výborný mletý mák, sezam, slunečnice a med, můžeme přidat nakrájenou hrušku, trochu vody, aby namletá směs změkla, můžeme i skořici, kardamom. Většinou dáváme trochu medu a citronu kvůli vyvážení chutí a neutralitě. Možností je opět mnoho a mnoho. Časté jsou klíčky munga, čočky, adzuki fazole, konopná semínka, cizrna, řeřicha a co se Vám dostane pod ruku a je pro klíčení vhodné. Výborným pomocníkem jsou misky na klíčení. Pro obilí je vhodnější hliněný větší hrnek a častěji proplachovat, ale detaily o klíčení najdete na mnoha jiných www stránkách.

Nejdůležitější část snídaně, na kterou si vždy rád vzpomenu během dne, nebo pokud potkám někoho nemocného a co v žádném případě nepodceňujte je na lačno před každou snídaní sníst stroužek česneku a polovinu jablíčka. Jablko nejprve rozkrojím a když je plesnivý střed, tak jej nejím a celé ho vyhodím. Je třeba připomenout, že celá snídaně se nejprve připravuje a najednou se servíruje na stůl.

A česnek poránu  ??? Ano, ale ukousneme jen malý kousek stroužku, pečlivě rozkoušeme, chviličku počkáme až česnek provede řádnou dezinfekci dutiny ústní a druhé sousto už ukousneme s kouskem jablka následně. Tak pokračujeme rovnoměrně, dokud celý stroužek a půl jablka nesníme. Druhou polovinu jablka můžeme sníst během snídaně, nebo nastrouhat k tomu co jsme předem namočili, nebo dát ostatním členům rodiny. Opět chviličku počkáme a začneme normálně snídat.

Při snídani bychom neměli kousat po každé do něčeho jiného, ale vždy sníst část od daného druhu. Ještě před tím, než do něčeho kousneme, už při samotném pohledu se v žaludku připravuje prostředí a pokud to příliš a rychle mícháme, nemůže dojít ke kvalitnímu zpracování potravy. Každé sousto by se mělo žvýkat alespoň 40 krát a pak teprve polknout, klidně déle dokud to má chuť. Jíst je třeba pomalu, zvláště u této rostlinné stravy. Každé jídlo trvá minimálně 30 minut, spíše 45. Postupujeme od nasycovací složky přes vyživovací k čistící, ale dá se to samozřejmě vhodně kombinovat. Pijeme nejlépe půl hodiny před jídlem. Při jídle spíše jen zapíjíme, kdyby nám mělo něco uvíznout v krku.

Výborným pomocníkem při snídani, ale i večeři je kvalitní vysokootáčkový mixer s otáčkami alespoň 24000 ot/min. a výkonem alespoň 1200 W. Nahrazuje špičkově velmi kvalitní kousání a jídla pak stačí sníst méně a má vyšší výživný potenciál. rozdíl je velmi znatelný. Ohaduji z vlastní zkušennosti cca 1/4. Mixer je výborný na živé koktejly a pomazánky.   

Po jídle je dobré chvilku posedět.

Snídani máme za sebou.

Na oběd pro samou energii nemáme ani pomyšlení. Během dne vypijeme zhruba 2,5 l čisté vody. Pár nepřéhlednutelných zajímavostí o vodě je v kapitole plastové léhve. Pokud pijeme za běžných podmínek více než 3 l, dochází k zavodňování mozku a bude vás bolet hlava.

Večeře

Stejně jako snídani servírujeme najednou. A stejně jako ráno česnek, tak k večeři cibuli a salát. Salát je myšleno hlávkový, nebo ledový. Princip je stejný. Cibuli nemusíte jíst denně celou, stačí polovina menší. Kupovaná pálí obvykle podstatně méně než domácí. K večeři se podává spíše zelenina, než ovoce. Ovoce je charakteru čistícího, zelenina stavebního.

I k večeři se hodí klíčky, pohanka, cokoliv namočeného atd. Výborné jsou různé „téměř“ pomazánky jako strouhaná mrkev s řepou, citron, mletý sezam, nebo slunečnicové semínko atd…. . Tato strava však určitě není běžně o přípravě salátů, i když si nějaký můžete občas připravit pro zpestření jídelníčku. Večeře jsou trochu těžší, než snídaně a je dobré do připravovaného jídla dát trošku umeoctu, lněného semínka, citron, med, pepř nejlépe čtyř barev, černou sůl a kdykoliv můžete olivový olej. Pokud se to hodí samozřejmě i do snídaně.

Od té doby co jsem začal jíst i přes počáteční nechuť česnek a cibuli pravidelně, po velmi krátkém čase jsem ucítil jejich obrovskou sílu. Velmi jsem si tento pocit vychutnával. Je to jako když se pod vašima nohama najednou objeví velmi pevná zem. Den ze dne pevnější. Zmizí z vašeho těla veškeré neduhy, alergie, zvýší se imunita a to tak výrazně, že tomu nebudete sami věřit.

(nemluvím o pocitu v ústech, který je jen báchorkou, protože po detoxikaci organismu zmizí stejně rychle, jako přišel a pálí, protože reaguje se zbytky bílkovin a cukrů, totéž platí o zápachu těla po česneku, protože se tělo musí vyčistit-detoxikovat, to trvá cca 14 dnů podle disciplíny)

Někdy se může stát, že při přechodu z vegetariánské stravy na živou stravu, nebo při přechodu ze dvou jídel denně na jedno jídlo denně, nebo i jindy, žaludek tlačí, trochu bolí, nebo se také ozývá před spaním. Osobně mám výborný a vyzkoušený recept: stačí si dát doušek 12% smetany

(doušek je cca 1 polévková lžíce), smetana vytvoří v žaludku ochranný film a máte pokoj.

Horší to bylo ze začátku s večeří. Asi jsem nezačal úplně jemně a můj žaludek to tvrdé nějak špatně snášel. Nechtěl jsem se s touto stravou rozloučit, proto jsem k večeři po dobu cca 14 dnů jedl samotnou vařenou rýži s ghí ( ghí je přepuštěné máslo, návod na výrobu najdete jistě na internetu). Rýže pracuje výborně jako smetana, navíc v kombinaci s pravidelným cvičením jsem ještě trochu přibral, narostly mi svaly a ubyl tuk. Po 14 dnech, kdy se žaludek úplně srovnal jsem začal s večeří ala zelenina na páře od řepy přes mrkev, celer, cokoliv máte rádi kromě brambor. Ty se jí spíše dopoledne, syrové, jsou dobré na čištění a na zuby ( obsahují přírodní fluor). Postupně jsem pak začal přidávat syrovou zeleninu, nejlépe mletou na masomlýnku a žaludek od té doby neměl žádnou námitku. U každého jídla je příjemné pokud si připravíte něco sladkého, třeba kokosové, datlové, nebo makové koule atd…

 A je po jídle.

Nic není pravidlem, chutě se postupně mění a vyvíjí, někdo sladí, někdo ne, pokud ano, tak datlemi, medem, nebo melasou.

Sami objevujte a poznávejte, je to přeci Váš jídelníček! Často meleme mák a mícháme ho na mnoho způsobů, sezam i slunečnici jakkoliv. V zimě dáváme často večer předem namočit pohanku, ta výborně zahřívá a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Na semináři živé strany vám to všechno poví, nebojte.

Biopotraviny… mnoho lidí z nich má spíše „ spalničky než užitek“ . Pokud jsou pro nás dostupné, tak ano, jinak jsou zbytečně předražené. Hledíme spíše na to, aby byly čerstvé a nejlépe českého původu. Ke konci roku 2014 je v ČR více než 3600 farem držících značku BIO, ale i většina českých farmářských výrobků vykazuje velmi vysokou kvalitu. Na internetu snadno najdete dovoz až do domu tzv. "bedýnek" s biopotravinami i na uskladnění za skvělé ceny. Např. firma BEMAGRO z Malont, působící celorepublikově. Pokud budete potraviny používat na šťávy, tak většina škodlivých látek je vázána na vlákninu, která vychází z odšťavňovače jako opad. Osobně se snažím vyhnout potravinám z polska, USA, Číny, Španělska, Holandska a dalších zemí, kde je zvýšená, ( USA = jistá ) pravděpodobnost modifikovaných , nebo nesprávně hnojených potravin. Zajímavostí je, že absolutně suverénní prvenství ve hnojení chemickými hnojivy má Holandsko. Přepočet na jednotku plochy je daleko za označením " smrtelné dávky".

Španělsko se svými gigantickými hydroponovými foliovníky dostalo neoficiílní status "nejneekologičtější zemědělská výroba světa". Dochází tam také ve velké míře k potlačování lidských práv. Jedná se o zcela neetické zemědělství.

V potravinách z Číny je nejvyyší koncentrace hliníku. Většina potravin z Číny s označením BIO je horší než konvenčně pěstované potraviny z jiných zemí. Pokud máte nějaké další perličky, napište, rád je zde uvedu.  

Největší radost mám, když si mohu osobně pro něco zajet přímo na farmu, nebo vyrhnout na zahrádce.

Není-li po ruce nic lepšího než supermarket, je dobré ovoce a zeleninu alespoň očichat a vyřadit vše, co není vůbec nijak cítit. Čich je zásadním a velice podceňovaným smyslem, který na rozdíl od zvířat využíváme pouze nepatrně. Má přímý vliv na organismus: ucítíme-li vůni určitého pokrmu, organismus se připraví na trávení určitých látek v něm obsažených. Syntetické vůně tělo jen matou. Čichové vjemy přijímáme nepřetržitě, ale uvědomujeme si jen malé procento z nich. Známé je též provázání čichu s pamětí. Takže pokud dotyčný kus ovoce / zeleniny voní, je v něm „něco ze země“, tedy životní energie. 

Úplná detoxikace při výživě pouze přirozenou rostlinnou stravou trvá zhruba dva roky.

Na závěr se můžete podívat na velmi zajímavý dokument o geneticky mutovaných potravinách a jejich výrobci, který ovládá celosvětový trh s potravinami a lže celému světu do očí. Je nechutné a velmi varující, čeho jsou lidé schopni kvůli moci a penězům. Prudce jedovaté, rakovinotvorné výrobky, které v následujícím dokumentu uvidíte je bohužel možné koupit především v zahradnictví i v české republice dokonce i v řetězci prodejen Albert Hypernova apod. ! Pokud máte tu možnost, prosím přispějte k zastavení dovozu veškerých potravin ze zahraničí, které nesplňují české normy a nebo jsou jakkoliv geneticky upravované. Je důležité vědět co se děje kolem nás a v tomto případě to platí dvojnásob.

https://www.youtube.com/watch?v=buwb6TMahW0


Přihlásit se